Bank Spółdzielczy.Świat bankowości spółdzielczej 4/610 X-XII 2023

Bank Spółdzielczy.Świat bankowości spółdzielczej 4/610 X-XII 2023

  • Numer wydania: 4/610 X-XII 2023
  • Rok wydania: 2023
  • Stron: 57
  • Wydanie: e-book
  • ISBN: ISSN 2719-4515
  • Cena: 00,00 PLN
Opis:

KOBIECA STRONA.

10 grudnia 2023 roku filharmonia w Sztokholmie pękała w szwach. Na uroczystość wręczenia nagród Nobla
przyjechali naukowcy, politycy, monarchowie. Wydarzenie odnotowały media na całym świecie.
W tym roku nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii odebrała Claudia Goldin "za pogłębienie naszej wiedzy na temat wyników kobiet na rynku pracy" – czytamy w uzasadnieniu werdyktu
Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk.
Nie można pominąć faktu, że profesorka Goldin jest pierwszą kobietą, która samodzielnie otrzymała tę wyjątkową nagrodę.
Dla e-magazynu "Bank Spółdzielczy" komentują to wydarzenie przedstawiciele i przedstawicielki świata nauki i organizacji kobiecych.
W swojej pracy naukowej profesorka z Uniwersytetu Harvarda porusza m.in. kwestie luki płacowej. O tym samym problemie mówi w rozmowie z e-magazynem "Bank Spółdzielczy" Ewelina Pałubicka, prezes Zarządu Żuławskiego Banku Spółdzielczego w Nowym Dworze Gdańskim:
Mężczyźni prą ścieżkami swoich karier zawodowych, a my podświadomie lub świadomie się z nich wycofujemy, wybierając bycie z rodziną. Dlatego też zarabiają więcej… (…) Mężczyzna podchodzi do takich propozycji jak do wyzwania, a kobieta wymyśli mnóstwo pretekstów, żeby samą siebie przekonać, że nie wie, czy podoła i czy to jest naprawdę oferta dla niej. Takie zachowanie kobiet to składowa wielu czynników, łącznie z wychowaniem, dlatego z wielką przyjemnością zauważam, że coś tu się zmienia. Stajemy się coraz bardziej świadome, odważne,
pewne siebie
– przyznaje Ewelina Pałubicka.
Być może to jedna z przyczyn, że na stanowiskach najwyższego i średniego szczebla zarządzania w firmach, kobiet jest znacznie mniej niż mężczyzn. A jak to wygląda w sektorze bankowości spółdzielczej? Polecam analizę Roberta Azembskiego.
Autor pisze nie tylko o parytetach dotyczących zatrudnienia, które wprowadza Unia Europejska. Skupia się przede wszystkim na menadżerkach w sektorze bankowości spółdzielczej. W kilkudziesięciu bankach zarządy składają się wyłączenie z kobiet. Jak pracuje się w sfeminizowanych centrach zarządczych? Swoimi obserwacjami dzielą się: Jolanta Nowakowska, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Lubrańcu i Agnieszka
Skrzypczak, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Strzelnie.
Redaktor R. Azembski rozprawia się też ze stereotypami. Czasem można jeszcze spotkać się ze stereotypowym myśleniem, że kobiety są gorszymi menadżerami, kierownikami, a przede wszystkim – prezeskami. Bo są emocjonalne. A bankowość podobno wymaga technokratycznego podejścia… Nic bardziej mylnego. Dobrze ukierunkowana i „skanalizowana” emocjonalność pozwala kobietom uruchamiać niedostępne na ogół panom pokłady
empatii
. – pisze Robert Azembski.
Ile kobiet pracuje w zarządach spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie?
Jak wynika z danych GPW, liczba kobiet w organach zarządczych spółek giełdowych pozostaje od kilka lat na stałym, dość niskim poziomie. Na głównym rynku 12,5% kobiet jest w zarządach, a 18,5% w radach nadzorczych spółek,
natomiast na rynku NewConnect jest to odpowiednio 13,6% i 20,4%.
– czytamy w artykule Niny Vincenz-Krajewskiej.
To fakty. Prawdą jest również, że kobiety zatrudniane na dowolne stanowiska muszą spełniać te same warunki, które spełniają mężczyźni. Dowód? Zachęcam do przeczytania felietonu Andrzeja Borowiaka. Autor pisze:
Panie aspirujące do noszenia niebieskiego munduru muszą zdać te same testy sprawności fizycznej i psychicznej, które czekają na męską część kandydatów na policjantów oraz uzyskać aprobatę tej samej komisji lekarskiej. Taryfa ulgowa nie istnieje, ponieważ w policji mają znaczenie posiadane umiejętności kandydatów, a nie ich wiek i płeć. Policja nie jest jedynym przykładem. Kobiety ubiegające się o stanowiska menadżerskie muszą mieć te same kompetencje i kwalifikacje, które są wymagane przez pracodawcę. Zasada jest prosta: chcecie zarządzać, musicie się nadawać. Polecam tekst „Przywództwo w szpilkach: jak kobiety definiują nowe standardy w biznesie?” – napisany przez Agnieszkę Szelejewską.
W najnowszym wydaniu naszego e-magazynu piszemy nie tylko o kobietach. Ważne miejsce w życiu naszego Zrzeszenia zyskuje System Usług SGB, z którego korzysta już ponad 47 banków spółdzielczych, a kolejne chcą dołączyć w przyszłym roku. Mocno też liczymy na efekty wydarzenia z ostatnich dni - startu najnowszej oferty skierowanej do młodego pokolenia, czyli SGB Junior. Mamy nadzieję, że to będzie przełom w budowaniu relacji z grupami ludzi młodych i… najmłodszych, wszak oferta skierowana jest nawet do sześciolatków! Bądźmy z nimi w młodości, bądźmy w okresie dojrzewania i prowadźmy ich ku dorosłości, z pożytkiem dla obu stron:
banku i jego klientów.
A w nadchodzącym 2024 roku, w imieniu naszej redakcji, życzę Państwu dużo życzliwości, dobrego zdrowia, optymizmu, uśmiechów i serdeczności. Dbajmy o siebie nawzajem!

 

Roman Szewczyk
Redaktor Naczelny

Informacje dodatkowe:

Magazyn bezpłatny, publikowany tylko w formacie PDF.

Dystrybucja plików jest realizowana poprzez:

Intranet SGB
Stronę główną SGB-Banku:

www.sgb.pl/grupa-sgb/magazyn-bank-spoldzielczy/

Stronę główną BODiE:

www.bodie.pl/szkolenia/bodie-extra/wydawnictwo/ksiazki
www.bodie.pl/do-pobrania

*
BANK SPÓŁDZIELCZY
Adres Redakcji:
ul. Szarych Szeregów 23a, 60-462 Poznań | M.: +48 608 339 937 | E.: wydawnictwo@bodie.pl
Reklama: M.: +48 608 339 937 | E.: wydawnictwo@bodie.pl
Wydawca:
Bankowy Ośrodek Doradztwa i Edukacji Sp. z o.o. | ul. Szarych Szeregów 23a, 60-462 Poznań |
M.: +48 608 339 937 | E.: wydawnictwo@bodie.pl
Na zlecenie SGB-Banku SA.

Redakcja nie zwraca materiałów nie zamówionych. Zastrzega sobie prawo do redakcyjnego opracowania tekstów, skracania oraz zmiany tytułów. Rozpowszechnianie materiałów redakcyjnych w formie papierowej i elektronicznej bez zgody Wydawcy zabronione.

powrót do listy produktów
This is the header within my first dialog

This is my first paragraph.

Click Here ×
This is the header within my second dialog

This is my second paragraph.

×