Bank Spółdzielczy.Świat bankowości spółdzielczej 3/609 VII-IX 2023

Bank Spółdzielczy.Świat bankowości spółdzielczej 3/609 VII-IX 2023

  • Numer wydania: 3/609 VII-IX 2023
  • Rok wydania: 2023
  • Stron: 68
  • Wydanie: e-book
  • ISBN: ISSN 2719-4515
  • Cena: 00,00 PLN
Opis:

AI W SŁUŻBIE CZŁOWIEKA

 

To już się dzieje. Boty, algorytmy próbują naśladować ludzkie myślenie. Przejmują za nas wiele funkcji. Sprawdzamy
pogodę w smartfonie nie wyglądając za okno. Numery najbliższych mamy w pamięci telefonu, a nie w głowie. Jadąc samochodem posiłkujemy się mapami Google’a, nie patrząc na znaki kierunkowe. W szwedzkim Linkoping na kampusie akademickim, studentów, naukowców i gości wożą minibusy bez kierowcy. Jego rolę odgrywa algorytm, który dba o bezpieczeństwo lepiej niż żywy człowiek. Coraz częściej korzystamy w rozwiązań technologii. Wielką
furorę robi AI (Artificial Inteligence), czyli Sztuczna Inteligencja. Nie bez powodu więc w dyskusjach o naszej przyszłości jednym z tematów wiodących jest właśnie AI. Pierwsze boty wykorzystujące Sztuczną Inteligencje pojawiły się już w latach 60-tych. Ostatnio w roli gwiazdy występuje Chat GPT.
Z Chatem GPT okazjonalnie współpracuję. Czasem mnie wspiera, czasem zastępuje przeglądarkę i podrzuca gotowe
frazy, ale ja i tak wybieram to, co sam napisałem niż jego propozycje. Dlaczego?
Odpowiedzi dostarcza Jacek Prześluga, autor jednego z naszych artykułów poświęconych Sztucznej Inteligencji. AI zmieniła mu miejsce urodzenia, profesję i uczelnię, którą ukończył. Autor otrzymał przeprosiny i porcję nowych informacji. Czy były prawdziwe? Polecam jego tekst zatytułowany: ,,Sztuczna
halucynacja”. Z kolei redaktor Rafał Łopka wraz z Maciejem Karwowskim opisują w artykule swoje spotkania z Chat GPT. Przez kilka tygodni wraz z kolegami „karmili” go wiedzą o Spółdzielczej Grupie Bankowej. Co z tego wynikło? Przeczytajcie Państwo sami. Gorąco zachęcam!
Wszystkie teksty w tym numerze „Banku Spółdzielczego” napisali ludzie, grafiki zaś są autorstwa… a, tego dowiedzą się Państwo czytając mój wstępniak do końca.
„Chat GPT – jak stosować, by osiągać jak najlepsze rezultaty?” – to tutorial poświęcony korzystaniu z Chat GPT. Jak prawidłowo go używać i nie zrobić sobie krzywdy? Polecam materiał eksperta w tej dziedzinie, Krzysztofa Swobody.
Ujęcie antropologiczne dotyczące AI prezentuje profesor Waldemar Kuligowski z Uniwersytetu im A. Mickiewicza. Czy AI pomaga nam w walce z cyberprzestępcami? Swoją wiedzą w tej kwestii dzieli się Daniel Krzywiec w tekście „Sztuczna inteligencja. Broń przeciw cyberprzestępcom.”
A czy Sztuczna Inteligencja pomaga w bankowości? Oczywiście, przecież opiera się na danych, które możemy agregować, analizować, wyciągać wnioski i dostarczać klientom coraz lepsze produkty.
Jeśli o produktach i usługach mowa, drugim przewodnim tematem naszego kwartalnika jest Nowy Model Sprzedaży, który z sukcesem od dłuższego czasu jest wdrażany w Bankach Spółdzielczych SGB. Polecam też rozmowę z Magdaleną Starkiewicz, prezes Zarządu Spółdzielczego Banku Ludowego im. Ks. P. Wawrzyniaka w Śremie.
Pani prezes dzieli się swoimi przemyśleniami nie tylko na temat Nowego Modelu Sprzedaży i roli menadżerów zrzeszeniowych (o nich za chwilę), ale mówi o charyzmie liderów, talentach przywódczych, roli kompetencji miękkich, umiejętności zarządzania i radzenia sobie ze stresem. Jedno z najbardziej wyróżniających się zdań
brzmi: Współczesne podejście do kadry zarządzającej oparte jest o zasadę różnorodności płciowej i to jest dobry znak naszych czasów.
W SGB od dłuższego czasu wprowadzamy Nowy Model Sprzedaży. Dodajmy: wdrażają go nasi pracownicy, a nie
Sztuczna Inteligencja. O małych i dużych sukcesach w pracy z NMS mówią prezesi banków, które już z powodzeniem oferują klientom produkty i usługi, których ci potrzebują. Interesujący materiał o NMS napisał Jakub Domagalski. Autor podkreśla zalety NMS, który z sukcesami wprowadzamy w SGB. Bankowość spółdzielcza opiera się na współpracy i relacjach. Dzięki dobrym relacjom, wsłuchiwaniu się w oczekiwania
i potrzeby nie tylko klientów pracują menadżerowie
zrzeszeniowi. Co robi jeden z takich „sześciorga wspaniałych”? Przekazuje i koordynuje wszystkie sprawy związane z funkcjonującymi produktami i systemami, a także promuje nowe usługi i zrzeszeniowe rozwiązania, z których może skorzystać bank spółdzielczy. Ponadto, w ramach Nowego Modelu Sprzedaży wspiera w dzieleniu się dobrymi praktykami w zakresie pozyskiwania i obsługi klientów – pisze w swoim tekście Anna Hadyńska. Bez wsparcia merketingowego nie ma sprzedaży. Już za kilka dni rozpoczynamy kampanię reklamową: Wielka Loteria Lokat
SGB. Co można wygrać? Warto przeczytać tekst Hanny Kniołek "A Ty co zrobisz, jak wygrasz?"
Polecam też kolejny odcinek „Się rozumie”, pióra Katarzyny Miler, porady prawne oraz relację z Powidz Jam Festival i Forum Komunikacji i Marketingu. Jesień zapowiada się kolorowo i gorąco. Na długie jesienne wieczory warto więc sięgnąć po lekturę naszego e-magazynu „Bank Spółdzielczy”, stworzonego (ciągle jeszcze) przez ludzi i dla ludzi. Ale uwaga – grafiki do artykułów poświęconych Sztucznej Inteligencji wymyśliła ona
sama. Choć przyznaję, że nie wyszłyby tak interesująco, gdyby
nie… graficy z Dubiel Studio.
Jak już wspomniałem, czynnik ludzki nadal jest najważniejszy.


Roman Szewczyk
Redaktor Naczelny

Informacje dodatkowe:

Magazyn bezpłatny, publikowany tylko w formacie PDF.

Dystrybucja plików jest realizowana poprzez:

Intranet SGB
Stronę główną SGB-Banku:

www.sgb.pl/grupa-sgb/magazyn-bank-spoldzielczy/

Stronę główną BODiE:

www.bodie.pl/szkolenia/bodie-extra/wydawnictwo/ksiazki
www.bodie.pl/do-pobrania

*
BANK SPÓŁDZIELCZY
Adres Redakcji:
ul. Szarych Szeregów 23a, 60-462 Poznań | M.: +48 608 339 937 | E.: wydawnictwo@bodie.pl
Reklama: M.: +48 608 339 937 | E.: wydawnictwo@bodie.pl
Wydawca:
Bankowy Ośrodek Doradztwa i Edukacji Sp. z o.o. | ul. Szarych Szeregów 23a, 60-462 Poznań |
M.: +48 608 339 937 | E.: wydawnictwo@bodie.pl
Na zlecenie SGB-Banku SA.

Redakcja nie zwraca materiałów nie zamówionych. Zastrzega sobie prawo do redakcyjnego opracowania tekstów, skracania oraz zmiany tytułów. Rozpowszechnianie materiałów redakcyjnych w formie papierowej i elektronicznej bez zgody Wydawcy zabronione.

powrót do listy produktów
This is the header within my first dialog

This is my first paragraph.

Click Here ×
This is the header within my second dialog

This is my second paragraph.

×