Bank Spółdzielczy. Świat bankowości spółdzielczej 2/596, IV-VI 2020

Bank Spółdzielczy. Świat bankowości spółdzielczej 2/596, IV-VI 2020

  • Numer wydania: 2/596, IV-VI 2020
  • Rok wydania: 2020
  • Stron: 42
  • Wydanie: e-book
  • Cena: 00,00 zł PLN
Opis:

DOBREGO WYPOCZYNKU... W POLSCE
Było pięknie, gospodarka się rozwijała. Wskaźniki pięły się w górę aż…. Doskonale pamiętam, jak upadał czwarty w USA, pod względem wielkości, bank inwestycyjny Lehman Brothers. Wraz tym upadkiem zaczął się globalny kryzys finansowy.
Jego praprzyczyny z dzisiejszej perspektywy wydają się prozaiczne: klienci, których nie było na to stać, kupowali za pożyczone pieniądze po kilka mieszkań na wynajem. Banki oferowały im tzw. kredyty ninja, przeznaczone dla osób, które są No Income, No Job, No Assets (bez dochodu, bez pracy, bez majątku). Efekt? Bańka spekulacyjna prysła, system kompletnie się rozsypał.
Tamten kryzys miał nas czegoś nauczyć. Powstały nowe rozwiązania prawne, zabezpieczenia na wypadek, gdyby warunki spekulacyjne miały się powtórzyć. Banki się wzmocniły, regulacje normatywne usztywniły wiele procedur. Minęło 12 lat… Spodziewaliśmy się wszystkiego, wpisaliśmy do planów działania kryzysowego wiele scenariuszy katastrof, ale nie przypuszczaliśmy, że na tak długą chwilę zatrzyma nas w stanie globalnego lockdownu chiński wirus, który zmroził całą światową gospodarkę.
Nie pracowały lotniska, hotele, kina, centra handlowe, restauracje, wiele firm. Czy wiedzą Państwo, że kurs akcji firmy Hertz – potentata na rynku wynajmu samochodów, głównie na lotniskach – spadł o ponad 99%? Jak to jest możliwe, że dziś (15 czerwca) w Warszawie popularna sieć hoteli otworzyła tylko dwa swoje obiekty? Jak to możliwe, że Termom Maltańskim w Poznaniu bardziej opłaca się nie otwierać basenów, bo przy obostrzeniach, które obowiązują – będą generowały większą stratę niż w czasie zupełnego zastoju...
Jeden z menedżerów wyrokował ostatnio, że przed nami ciężkie czasy. Czy na pewno? Często obecną sytuację porównuje się do wojny. Ale w czasie wojny giną ludzie, burzone są fabryki, infrastruktura itp. Teraz to wszystko stoi, ale zamknięte. Mój mieszkający w Szwecji przyjaciel zarobił na koronawirusie: prowadzi pizzerię i jego posiłki na wynos bardzo dobrze się sprzedawały. Straciły restauracje z wyższej półki. W Szwecji lokale kulturalno-usługowe były otwarte, ale niewielu przebywało w nich klientów. Świat powoli otwiera granice, bo gospodarka musi wrócić na dawne tory, ale na przykład Republika Południowej Afryki czy Nowa Zelandia dotąd tego nie zrobiły i nie wiadomo, kiedy je otworzą.
Jak będzie wyglądał krajobraz po epidemii? Tego nie wiemy. Wiemy, że koronawirus czegoś nas nauczył. Tarcze Antykryzysowa i Finansowa były dla naszych banków przełomem: szybciej niż się spodziewaliśmy i my, i klienci dostosowaliśmy się do warunków bankowości internetowej... Pomoc w ramach Tarczy PFR odbywała się wyłącznie online.
Wiele firm zdało egzamin z koronawirusa. Egzamin zdali pracownicy banków, urzędów, instytucji. Ciekawie ujął to Wojciech Żylis, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego z Pasłęka: – Pandemia sprawiła, że zaczęliśmy pracować z klientem na odległość i nie mam na myśli tego mitycznego półtora metra dystansu społecznego, lecz relacje online. Dość płynnie przeszliśmy z fazy face to face do poziomu kontaktów elektronicznych i telefonicznych. Mniej pracujemy z dokumentacją papierową. To arcyciekawe doświadczenie i myślę, że dzięki niemu w dłuższej perspektywie całkowicie zmieni się model funkcjonowania banków spółdzielczych.
Pracowali zdalnie, a to niełatwe. Odbywać call na teamsach, gdy żona łączy się ze swoją firmą przy tym samym stole, a syn w sąsiednim pokoju przygotowuje się do matury. Wszystko słychać. Każdy każdemu przeszkadza. Daliśmy radę.
Ciekawie w tym numerze Magazynu, który w ogromnej części poświęcamy koronawirusowi, ujął to Robert Azembski: – Zdalnie, ale bezpiecznie… „Odkąd padło hasło „zostań w domu”, praca zdalna stała się codziennością wielu pracowników. Jedni pokochali możliwość przeniesienia się z łóżka wprost do domowego biura, inni tego nie cierpią. Jednak najważniejsze jest to, by nie ucierpiał bank i jego klienci, a więc zachowane zostały wszelkie procedury bezpieczeństwa”.
Katarzyna Miler i Rafał Łopka piszą z kolei: – „Wybuch pandemii zaskoczył wiele firm nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Patrząc z perspektywy czasu, warto opisać szybką reakcję zarządu, kadry menadżerskiej i pracowników SGB-Banku na to, co wydarzyło się parę miesięcy temu. W toku walki z pandemią SGB-Bank SA wdrożył wszelkie niezbędne działania, które przewidziano w planach kryzysowych, w tym zarządzanie wieloma procesami w trybie zdalnym”.
A w bankach spółdzielczych? Polecam lekturę wywiadu „Stabilnie i bezpiecznie pomimo pandemii”, w którym wypowiada się Michał Ołdakowski, prezes Spółdzielczego Systemu Ochrony SGB (IPS-SGB). Warto sięgnąć po rozmowę z Piotrem Alickim, prezesem Krajowej Izby Rozliczeniowej, którą poświęciliśmy rosnącej konkurencji na rynku. Pełna interesujących spostrzeżeń jest również rozmowa z Adamem Łaszynem, wybitnym specjalistą od PR – „Jak zarządzać komunikacją kryzysową?”. Piszemy także o nagrodzie Friendly Workplace 2020 dla SGB, o chmurze obliczeniowej w bankowości i roli social mediów w świecie po pandemii.
A ponieważ nasz magazyn ukazuje się w czerwcu, tuż przed wakacjami, życzę więc Państwu udanych wakacji… w Polsce. Ja wyruszam na Podkarpacie. Do zobaczenia na szlaku! :)
 

Roman Szewczyk
Redaktor Naczelny

Informacje dodatkowe:

Magazyn bezpłatny, publikowany tylko w formacie PDF.

Dystrybucja plików jest realizowana poprzez:

Intranet SGB
Stronę główną SGB-Banku:

www.sgb.pl/grupa-sgb/magazyn-bank-spoldzielczy/

Stronę główną BODiE:

www.bodie.pl/szkolenia/bodie-extra/wydawnictwo/ksiazki
www.bodie.pl/do-pobrania

*
BANK SPÓŁDZIELCZY
Adres Redakcji: ul. Mielżyńskiego 20, 61-725 Poznań, M.: +48 505 459 471,
E.: redakcjabs@bodie.pl
Reklama: M.: +48 505 459 471,
E.: reklama@bodie.pl
Wydawca:
Bankowy Ośrodek Doradztwa i Edukacji Sp. z o.o.
ul. Mielżyńskiego 20, 61-725 Poznań, M.: +48 505 459 471, E.: wydawnictwo@bodie.pl
Na zlecenie SGB-Banku SA

Redakcja nie zwraca materiałów nie zamówionych. Zastrzega sobie prawo do redakcyjnego opracowania tekstów, skracania oraz zmiany tytułów. Rozpowszechnianie materiałów redakcyjnych w formie papierowej i elektronicznej bez zgody Wydawcy zabronione.

mówionych. Zastrzega sobie prawo do redakcyjnego opracowania tekstów, skracania oraz zmiany tytułów. Rozpowszechnianie materiałów redakcyjnych w formie papierowej i elektronicznej bez zgody Wydawcy zabronione.

powrót do listy produktów
This is the header within my first dialog

This is my first paragraph.

Click Here ×
This is the header within my second dialog

This is my second paragraph.

×