Bank Spółdzielczy. Świat bankowości spółdzielczej 1/603, I-III 2022

Bank Spółdzielczy. Świat bankowości spółdzielczej 1/603, I-III 2022

  • Numer wydania: 1/603, I-III 2022
  • Rok wydania: 2022
  • Stron: 58
  • Wydanie: e-book
  • ISBN: 2719-4515
  • Cena: 00,00 PLN
Opis:

JESTEŚMY W NOWEJ RZECZYWISTOŚCI
Życie pisze czasem bardziej wyrafinowane i zawiłe scenariusze niż najbardziej pomysłowi pisarze. Kto ponad dwa lata temu przewidziałby, że jeden wirus zatrzyma całą światową gospodarkę? Wywróci do góry nogami dotychczasowe życie i na długo zamknie nas w domach?
Żyjemy w bardzo niespokojnych czasach. Dwa lata temu, dokładnie 4 marca, w Polsce wykryto pierwszy przypadek koronawirusa. Teraz, niemal w drugą rocznicę pandemii, wybuchła wojna w Ukrainie. Jej konsekwencje mają wpływ na każdego z nas. Od końca lutego żyjemy w innej, odmiennej, niepewnej rzeczywistości. W obu sytuacjach możemy doszukiwać się pewnych podobieństw. I wtedy i teraz na wielu z nas padł blady strach. Dla kilku pokoleń obie sytuacje były bardzo nowe, ale działania, które wywołały – niemal identyczne. Zarówno dwa lata temu, jak i teraz wielu Polaków zareagowało emocjonalnie w stosunku do… gotówki. Wielu z nas dosłownie „rzuciło” się do bankomatów i placówek bankowych, żeby wypłacić złotówki, dolary, euro i franki. Najbardziej wówczas pożądane waluty, po kilku tygodniach wróciły do banków. W banku są bezpieczne, w domu niekoniecznie.
Obecna sytuacja, mimo zrozumiałego lęku, wyzwoliła w społeczeństwie niesamowitą solidarność, empatię, zaangażowanie i chęć niesienia bezinteresownej pomocy. Chyba każdy z nas pośrednio lub bezpośrednio wspiera uchodźców. W Grupie SGB trudno zliczyć formy wparcia i pracowników w nie zaangażowanych. Pomagamy na różne sposoby. Naszą akcję nazwaliśmy „Sąsiedzka pomoc dla Ukrainy”. Pomagamy mądrze, zbieramy pieniądze i potrzebne rzeczy, a wielu naszych pracowników to wolontariusze.
– Pracuję ze wspaniałymi, pełnymi empatii ludźmi. Moje koleżanki i koledzy z pracy od razu włączyli się w pomoc, jako wolontariusze pomagają czynnie uchodźcom w punkcie recepcyjnym, przekazują niezbędne produkty – mówi Mariusz Kulpa, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Lubyczy Królewskiej, miasteczku oddalonym zaledwie kilka kilometrów od przejścia granicznego w Hrebennem. Prezesa zapytaliśmy również jak wyglądała sytuacja na naszej wschodniej granicy zaraz po rozpoczęciu przez Rosję działań wojennych. Polecam wszystkie artykuły związane z dramatycznymi wydarzeniami w Ukrainie, które publikujemy w ramach „Tematu numeru”.
Ta wojna toczy się na froncie i w sieci. Poza dezinformacją i fake newsami mamy też cybernetyczne ataki. Coraz powszechniejsze stają się phishing, spoofing czy vishing. Na czym polegają? Jak się przed nimi bronić? Polecam tekst Jędrzeja Szymanowskiego pod tytułem „Prosty język w trudnych czasach”. Materiał dostępny również w wersji audio. W tematykę cyberprzestępstw wpisuje się również felieton Andrzeja Borowiaka. W SGB dokładamy wszelkich starań, żeby nasi klienci czuli się bezpiecznie. Rozwijamy nowe usługi i produkty. Banki spółdzielcze zawsze były odpowiedzialne społecznie, naturalnie wpisują się w trend ekologiczny, przykładem jest projekt „Zielone sąsiedztwo”. A jakie są cele klimatyczne z szerokiej perspektywy? Co to są zielone obligacje? Który kraj, jako pierwszy je wyemitował? Jaki jest potencjał w tej formie finansowania?
Zachęcam do przeczytania i posłuchania artykułu opracowanego przez Janusza Orłowskiego na podstawie raportu KPMG pod tytułem: „Czy banki skorzystają na zielonych obligacjach?”.
Rozwijamy usługi cyfrowe. Polecam więc przy okazji artykuł Roberta Azembskiego o biometrii w bankowości. Jak pisze
autor, jest ona na wyciągnięcie ręki. Taki bankomatowy kombajn został zainstalowany w Sadkach, niewielkiej miejscowości niedaleko Nakła: Biometryczny bankomat najnowszej generacji, który liczy, przyjmuje gotówkę, wykonuje przelewy i informuje o historii operacji na koncie. Klienci mogą wykonywać operacje bankowe logując się przy pomocy własnej dłoni, bez użycia karty. Zdecydowana większość klientów wybiera biometrię, ponieważ jest po prostu wygodniejsza – chwali dziennikarz.
Nowoczesnych urządzeń jest oczywiście więcej, jak więcej jest banków rozwijających swoje usługi w tych trudnych czasach. Rosną stopy procentowe i mają one wpływ na wyniki finansowe banków, dodajmy, że wpływ korzystny. Jednak banki działają dzisiaj w bardzo zmiennym otoczeniu makroekonomicznym i (tu wrócę do początku tego tekstu), w warunkach wciąż trwającej wojny w Ukrainie.
Wsparciem dla banków spółdzielczych jest IPS-SGB. System ochrony instytucjonalnej SGB działa już od ponad sześciu lat. Można powiedzieć, że okrzepł i ma na swoim koncie spektakularne, pozytywne rozwiązania. Zachęcamy do przeczytania i posłuchania podcastu „Pod parasolem spółdzielczej ochrony” autorstwa Michała Ołdakowskiego, prezesa Zarządu IPS-SGB i Michała Jurka, dyrektora Departamentu Monitorowania Ryzyka i Restrukturyzacji IPS-SGB. Jest co poczytać lub posłuchać!
Piszę ten artykuł przed Świętami Wielkanocnymi. Przyroda gwałtownie budzi się do życia, za oknem w lesie słyszę śpiew ptaków – praca zdalna ma swoje uroki :-). Tradycyjnie, jak co roku, wielu z nas będzie sobie życzyć zdrowych, wesoły świąt. Usiądziemy do świątecznego śniadania i podzielimy się jajkiem – symbolem odradzającego się życia. W te Święta życzenia zdrowia i spokoju nabiorą nowego wymiaru, to już nie będzie zwykła formułka, ale gorąca prośba…
Życzę Państwu zdrowia i spokoju. Życzę Świąt i następnych dni wolnych od pandemii i doniesień o wojennej zawierusze. Dobrej lektury!

Roman Szewczyk
Redaktor Naczelny

Informacje dodatkowe:

Magazyn bezpłatny, publikowany tylko w formacie PDF.

Dystrybucja plików jest realizowana poprzez:

Intranet SGB
Stronę główną SGB-Banku:

www.sgb.pl/grupa-sgb/magazyn-bank-spoldzielczy/

Stronę główną BODiE:

www.bodie.pl/szkolenia/bodie-extra/wydawnictwo/ksiazki
www.bodie.pl/do-pobrania

*
BANK SPÓŁDZIELCZY
Adres Redakcji:
ul. Szarych Szeregów 23a, 60-462 Poznań | M.: +48 505 459 471 | E.: wydawnictwo@bodie.pl
Reklama: M.: +48 505 459 471 | E.: wydawnictwo@bodie.pl
Wydawca:
Bankowy Ośrodek Doradztwa i Edukacji Sp. z o.o. | ul. Szarych Szeregów 23a, 60-462 Poznań | M.: +48 505 459 471 | E.: wydawnictwo@bodie.pl
Na zlecenie SGB-Banku SA.

Redakcja nie zwraca materiałów nie zamówionych. Zastrzega sobie prawo do redakcyjnego opracowania tekstów, skracania oraz zmiany tytułów. Rozpowszechnianie materiałów redakcyjnych w formie papierowej i elektronicznej bez zgody Wydawcy zabronione.

powrót do listy produktów
This is the header within my first dialog

This is my first paragraph.

Click Here ×
This is the header within my second dialog

This is my second paragraph.

×