Bank Spółdzielczy. Świat bankowości spółdzielczej 1/599, I-III 2021

Bank Spółdzielczy. Świat bankowości spółdzielczej 1/599, I-III 2021

  • Numer wydania: 1/599, I-III 2021
  • Rok wydania: 2021
  • Stron: 57
  • Wydanie: e-book
  • ISBN: 2719-4515
  • Cena: 00,00 PLN
Opis:

ROK ŻYCIA W PANDEMII
Luty 2020. Jeszcze wszyscy żyjemy w świecie niemal idealnym. Gospodarka rośnie, wskaźniki pną się do góry, rośnie sprzedaż i notowania giełdowe. Gdzieś w serwisach informacyjnych przewija się informacja o nowej odmianie wirusa. Ale na razie prawie nikt nie zwraca na nią uwagi. Czy ktoś pamięta wirusa ebolę? Przynajmniej w Polsce? Potem przychodzi marzec i… wszystko się zaczyna od nowa. Pandemia uderzyła w każdego z nas bez wyjątku. Pośrednio lub bezpośrednio. Wielu przemodelowała życie. Koronawirus zwrócił naszą większą uwagę na środowisko, na świat, w którym żyjemy. Nie ulega wątpliwości, że żyjemy inaczej i staramy się zachowywać normalnie w tych nienormalnych czasach. Wielu z nas częściej zaczyna uprawiać sport i łączy to z pomaganiem, wystarczy wspomnieć akcję pracowników SGB-Banku. Paradoksalnie – dzięki pandemii zdrowie stało się absolutnym priorytetem w kilku wymiarach. Chcemy mieć psychiczną moc do stałej, nużącej pracy w domu. Chcemy być silniejsi fizycznie, by przetrwać ewentualną chorobę. Czy jednak da się uprawiać sport w czasie pandemii, przy zamkniętych siłowniach, pływalniach i halach sportowych? W społeczności Spółdzielczej Grupy Bankowej jest to zdecydowanie możliwe! Można nie tylko rozwijać własną aktywność fizyczną, ale przy okazji, pomagać innym – pisze Rafał Łopka w swoim tekście „Czy pandemia wyjdzie nam na zdrowie?”.
A co ze zdrowiem psychicznym? W zdrowym ciele, zdrowy duch? Polecam artykuł „Odporni na stres możemy więcej!”, napisany w duecie przez Urszulę Jusik i Grażynę Koziołek. Jesteśmy odporni na stres w czasie pandemii? A co z naszym wyczuleniem na cyberprzestępstwa, które w dobie COVID-19 przybrały na sile? Na pandemii jedni się bogacą, inni tracą. Jeszcze inni próbują wykorzystać cudzą łatwowierność. Oszuści wykorzystują wszelkie okazje, polują też na klientów banków: Z łatwością mogą się wcielić w rolę pracownika banku – pisze Andrzej Borowiak – Oczywiście, biorą na celownik najchętniej osoby, które z cyfryzacją naszego codziennego życia nie są aż tak bardzo zaznajomione. Jeśli cyberprzestępcy trafią dodatkowo na kogoś, u kogo wzbudzą żądzę łatwego zysku, droga do wyłudzenia pieniędzy jest prosta… W czasie pandemii zmieniły się nasze zachowania, aktywność i zwyczaje zakupowe. A co się zmieniło w firmach? W bankach? Jak instytucje finansowe radzą sobie z korona-kryzysem? Jak sektor bankowy poradził sobie z pandemią? Jeden z ekspertów działających w naszej branży, odpowiedział mi na to pytanie bardzo enigmatycznie: to zależy... Biorąc pod uwagę wyceny największych banków na Giełdzie Papierów Wartościowych, miniony okres nie był dobry. Wyceny akcji skurczyły się średnio o połowę. A sektor bankowości spółdzielczej? Dla bankówspółdzielczych szczególnie dotkliwe było obniżenie podstawowych stóp procentowych niemal do zera i znaczący spadek wyniku odsetkowego. Najbardziej odczuły to najmniejsze banki, w których portfelach kredytowych znaczny odsetek stanowią kredyty preferencyjne udzielone jeszcze na starych, bardzo niekorzystnych dla banku zasadach – pisze Janusz Orłowski. Jak sobie radzą bankowcy-spółdzielcy? W naszym magazynie chciałbym zwrócić uwagę na wywiad z Haliną Wilk, prezesem zarządu banku w Przysusze: Negatywne skutki niskich stóp procentowych wymagają podjęcia działań zmierzających do zwiększenia przychodów pozaodsetkowych. Zmiana taryfy opłat i prowizji na pewno nie wystarczy. Podniesienie marż kredytowych również może nie przynieść wymiernych korzyści. (…) Liczymy na zwiększenie przychodów
z wymiany walut, a także sprzedaży ubezpieczeń – w tej sferze usług wprowadziliśmy system motywacyjny w postaci wynagrodzenia dla pracowników. Dodatkowo przyjęliśmy plan sprzedaży na jednostkę, który objęty jest szczególnym monitorowaniem. Polecam też wypowiedzi prezesów: Przemysława Jóźwiaka z Konina, Bartosza Kublika z Ostrowi Mazowieckiej i Norberta Klimka z Lipki. Banki Spółdzielcze szukają kolejnych przychodów. Mocno stawiają na nowe technologie, nowoczesny marketing i komunikację głównie w internecie. Polecam felieton Eweliny Ignaczak, szefowej marketingu w SGB-Banku. Autorka uchyla nam kulisy  przygotowywania ostatniej kampanii reklamowej promującą nasz flagowy produkt aplikację SGB-Mobile. Omawia jej założenia, cele i strategię. Kampania „Mamy tu wszystko….” spotkała się z dobrym odbiorem wśród klientów. Banki SGB dd lat stawiają na ekologię, a teraz robią to szczególnie intensywnie. Ekologia to już nie moda, ale trend i konieczność. Postawmy na ekologię – pisze w swoim tekście Piotr Orlik, zachęcając bankowców do udziału w programie Zielone Sąsiedztwo. Zapowiada się bardzo interesująco! Z kolei Jacek Prześluga opisuje jak zbudował ekologiczny dom pasywny na Podlasiu i wspomina o ofercie Banków Spółdzielczych. A jest ona bardzo szeroka! Chyba wielu z nas już nie może się doczekać prawdziwej wiosny, ciepła i zieleni. W przedostatnią niedzielę marca pojechałem do rezerwatu Śnieżycowy Jar w pobliżu Murowanej Gośliny. To unikat na skalę krajową! Pierwszy raz odwiedziłem to miejsce 15 lat temu… Turyści nieopatrznie podeptali wtedy piękne, wiosenne kwiaty. Dziś zbudowana jest tam bardzo elegancka kładka, lokalna inwestycja w przyrodę. Służy, jako dowód, że można żyć w harmonii z przyrodą. A dzięki niej – łatwiej daje się odetchnąć od pandemii. Czego Państwu serdecznie życzę.
Miłej lektury :)

Roman Szewczyk
Redaktor Naczelny

Informacje dodatkowe:

Magazyn bezpłatny, publikowany tylko w formacie PDF.

Dystrybucja plików jest realizowana poprzez:

Intranet SGB
Stronę główną SGB-Banku:

www.sgb.pl/grupa-sgb/magazyn-bank-spoldzielczy/

Stronę główną BODiE:

www.bodie.pl/szkolenia/bodie-extra/wydawnictwo/ksiazki
www.bodie.pl/do-pobrania

*
BANK SPÓŁDZIELCZY
Adres Redakcji:
ul. Szarych Szeregów 23a, 60-462 Poznań | M.: +48 505 459 471 | E.: wydawnictwo@bodie.pl
Reklama: M.: +48 505 459 471 | E.: wydawnictwo@bodie.pl
Wydawca:
Bankowy Ośrodek Doradztwa i Edukacji Sp. z o.o. | ul. Szarych Szeregów 23a, 60-462 Poznań | M.: +48 505 459 471 | E.: wydawnictwo@bodie.pl
Na zlecenie SGB-Banku SA.

Redakcja nie zwraca materiałów nie zamówionych. Zastrzega sobie prawo do redakcyjnego opracowania tekstów, skracania oraz zmiany tytułów. Rozpowszechnianie materiałów redakcyjnych w formie papierowej i elektronicznej bez zgody Wydawcy zabronione.

powrót do listy produktów
This is the header within my first dialog

This is my first paragraph.

Click Here ×
This is the header within my second dialog

This is my second paragraph.

×