Bank Spółdzielczy. Świat bankowości spółdzielczej 1/595, I-III 2020

Bank Spółdzielczy. Świat bankowości spółdzielczej 1/595, I-III 2020

  • Numer wydania: 1/595, I-III 2020
  • Rok wydania: 2020
  • Stron: 51
  • Wydanie: e-book
  • Cena: 00,00 zł PLN
Opis:

Chyba nie ma w tej chwili nikogo, kto nie słyszałby o koronawirusie. Media od początku roku wiele uwagi poświęcały (i czynią to nadal) tej wywodzącej się z Chin sytuacji kryzysowej, która bez wątpienia będzie miała wpływ na całą globalną gospodarkę, bo dzisiaj funkcjonuje ona na zasadzie naczyń połączonych. Części składowe do finalnego produktu powstają coraz częściej w wielu miejscach na świecie, i pisząc o tym, nie mam na myśli jedynie elektroniki.
Wyobraźcie sobie Państwo, że kanapki dostarczane do jednej z sieci handlowych w Polsce, przygotowywane są na Słowacji, a jajka do nich sprowadzane są od naszych wschodnich sąsiadów. Te wszystkie towary trzeba przygotować: umyć, zakonfekcjonować, przetransportować… to kosztuje więcej, niż nam się wydaje, to eksploatacja naszego środowiska, a co za tym idzie zmiany klimatu. Do tego, że niekorzystne zmiany już zachodzą, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Banki Spółdzielcze również dostrzegają zagrożenia i swoją działalnością wpisują się w ekologiczny trend. Wiele banków ma już w swojej ofercie kredyty i inne usługi finansowe przeznaczone na cele ekologiczne. Banki Spółdzielcze SGB planują też nową akcję promocyjną pod hasłem „Zielone sąsiedztwo”. Warto jej kibicować, warto dbać o klimat. Sektor spółdzielczy nie tylko wpisuje się w ekologiczny trend, ale również angażuje się w społeczną odpowiedzialność biznesu.
Mówi o tym, Barbara Borowska, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Gnieźnie. Bank za swoje działania został nagrodzony przez władze miasta. „Ten symboliczny tytuł został nam przyznany za sponsorowanie Gali Sportu i Królewskiego Festiwalu Artystycznego. Uhonorowanie nim odbieramy, jako docenienie nas za zaangażowanie w życie lokalnej społeczności. Tutaj pracujemy, tutaj żyjemy, stąd też widzimy potrzebę angażowania się. Wykracza to wprawdzie poza obszar działalności biznesowej, ale jest nierozerwalnie związane także z misją naszego banku” – twierdzi prezes Barbara Borowska.
Ciekawych spostrzeżeń dotyczących sektora bankowości spółdzielczej dostarcza również rozmowa z profesor Grażyną Ancyparowicz, członkinią Rady Polityki Pieniężnej. „„W mojej ocenie, całe zło wzięło się stąd, że pod koniec lat osiemdziesiątych XX w. weszła w życie ustawa dająca bankom spółdzielczym zbyt szerokie prerogatywy. A tymczasem idea tych banków zawsze opierała się o lokalność, działały one na trochę innych zasadach, regułach wspólnoty terytorialnej i pewnego rodzaju wspólnoty profesjonalnej. Niestety, na skutek wprowadzonych w/w regulacji, niektóre z nich skusiła droga, jaką wkroczyły do Polski banki komercyjne. I w wielu wypadkach skończyło to się tragicznie” – stwierdza pani profesor. Zapytana o postęp technologiczny, podkreśla, że nie da się go powstrzymać, choć dla banków spółdzielczych może być on dużym wyzwaniem.
Temu wyzwaniu Banki Spółdzielcze z pewnością są w stanie sprostać. Dostrzeżono to już… na świecie. Bank Spółdzielczy we Wschowie został doceniony w Stanach Zjednoczonych. Platforma intranetowa stworzona przez Bank znalazła się w „TOP 10 najlepszych rozwiązań intranetowych” ogłoszonym przez firmę Nielsen Norman Group. Polecam artykuł o „Intranecie tętniącym życiem”. „Mamy mniej kapitału, ale infrastrukturę informatyczną musimy mieć taką samą. W obu sektorach bankowości oczekiwania ludzi i sposoby zarządzania są jednakowe. Pracownicy chcą mieć łatwy dostęp do wszystkich narzędzi, chcą mieć pod klawiszami najświeższe informacje czy akty prawne”. – mówi Artur Wichliński, kierownik Wydziału Informatyki w Banku Spółdzielczym we Wschowie, jeden z głównych inspiratorów i twórców intranetu.
A jeśli już o nowoczesności mowa, nasz magazyn także się zmienia, a to dzięki Państwu – naszym szanownym Czytelnikom. Dziękujemy za wypełnienie ankiety, która pomoże nam robić magazyn jeszcze bardziej uszyty na miarę, dostosowany do oczekiwań. Oddajemy w Państwa ręce nowy, odświeżony kwartalnik.
Piszę ten felieton w słoneczną sobotę (28 marca br.) kiedy wielu z nas dla wspólnego dobra musi zostać w domu, zamiast smakować wiosnę. Wszyscy mamy nadzieję, że pokonamy wirusa i wrócimy do normalności w lepszych nastrojach. Nasz magazyn ukazuje się tuż przed Świętami Wielkiej Nocy – życzę Państwu przede wszystkim zdrowia, zdrowia i jeszcze raz zdrowia. Udanej lektury. :)

Roman Szewczyk
Redaktor Naczelny

Informacje dodatkowe:

Magazyn bezpłatny, publikowany tylko w formacie PDF.

Dystrybucja plików jest realizowana poprzez:

Intranet SGB
Stronę główną SGB-Banku:

www.sgb.pl/grupa-sgb/magazyn-bank-spoldzielczy/

Stronę główną BODiE:

www.bodie.pl/szkolenia/bodie-extra/wydawnictwo/ksiazki
www.bodie.pl/do-pobrania
 

*
BANK SPÓŁDZIELCZY
Adres Redakcji: ul. Mielżyńskiego 20, 61-725 Poznań, M.: +48 505 459 471,
E.: redakcjabs@bodie.pl
Reklama: M.: +48 505 459 471,
E.: reklama@bodie.pl
Wydawca:
Bankowy Ośrodek Doradztwa i Edukacji Sp. z o.o.
ul. Mielżyńskiego 20, 61-725 Poznań, M.: +48 505 459 471, F.: 61 42 37 107, E.: wydawnictwo@bodie.pl
Na zlecenie SGB-Banku SA

Redakcja nie zwraca materiałów nie zamówionych. Zastrzega sobie prawo do redakcyjnego opracowania tekstów, skracania oraz zmiany tytułów. Rozpowszechnianie materiałów redakcyjnych w formie papierowej i elektronicznej bez zgody Wydawcy zabronione.

powrót do listy produktów
This is the header within my first dialog

This is my first paragraph.

Click Here ×
This is the header within my second dialog

This is my second paragraph.

×